Katedra pod wezw. Św. Mikołaja

To najstarszy, zachowany do dziś praktycznie w niezmienionej formie kościół w Kaliszu.

Katedra pod wezw. Św. Mikołaja

Kościół wzniesiony został w latach 1253-1257 w stylu gotyckim z fundacji Bolesława Pobożnego. Wielokrotnie przebudowywany. Posiada trzy nawy, wieżę oraz kaplicę w stylu neogotyckim, dekorowaną malowidłami i witrażami Włodzimierza Tetmajera.

Ołtarz główny barokowy, zbudowany został w 1662 roku. W 1992 kościół podniesiony przez Jana Pawła II do rangi katedry diecezji kaliskiej. Znajduje się przy ul. Kanonickiej 5. Niemalże od początku swego istnienia pełni rolę kościoła parafialnego, przez prawie pięć wieków był kolegiatą zakonną.

W 1973 z kościoła skradziono obraz Petera Paula Rubensa "Zdjęcie z krzyża", zakupiony w pracowni malarza w Antwerpii w 1620 przez Piotra Żeromskiego, starostę bydgoskiego i posła Polski do Niderlandów, który będąc w Antwerpii kupił go w pracowni malarza a następnie ofiarował do głównego ołtarza kościoła w 1621 roku.

W tej świątyni chrzest św. przyjęli Adam Asnyk, Mieczysław Smorawiński, a ślub wzięła Maria Konopnicka.

W 1357 roku odbył się synod biskupów, a od XIV wieku istniała przy parafii szkoła. To tutaj modlili się królowie Kazimierz Wielki i Władysław Jagiełło. 25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus  powołał do istnienia diecezję kaliską  należącą do metropolii poznańskiej  podnosząc  kościół św. Mikołaja w Kaliszu do rangi katedry.

Katedra pod wezw. Św. Mikołaja

Katedra jest zlokalizowana w centrum miasta ale przygotowując się do jej odwiedzenia warto spojrzeć na jej lokalizację na mapach Google:

Katedra pod wezw. Św. Mikołaja - zobacz na mapie Google